معرفی کامل وال پست- نحوه نصب فرآیند مقاوم سازی ساختمان
20
دسامبر

معرفی کامل وال پست

وال پست در صنعت ساخت و ساز, از مهم ترین فرآیندهای مقاوم سازی ساختمان است. فرآیند مقاوم سازی استحکام ساختمان را چندین برابر افزایش می دهد و از بروز آسیب های جدی در هنگام زلزله جلوگیری می کند.

در ادامه درباره این فرآیند بیشتر توضیح می دهیم و نکات مثبت و منفی آن را بررسی خواهیم کرد.

وال پست چیست؟

همانطور که در ابتدا ذکر کردیم فرآیند مقاوم سازی ساختمان را وال پست گویند و معمولا این فرآیند در ساختمان هایی که با کلاف ساخته شده اند, کاربرد دارد.

وال پست ساختار غیرسازه ای دارد و نصب یا عدم نصب آن به صلاح دید مهندس ساختمان است.

کاری که وال پست می کند آن است که نیروی وارد شده از طرف دیوار را به اسکلت ساختمان منتقل می کند و نیرو را در تمام اسکلت پخش می کند. در نتیجه ساکنین نیروی وارده ی کمتری را حس می کنند و آسیب کمتری هم به ساختمان و هم به ساکنین وارد می شود.

بیشتر بخوانید: بازسازی آپارتمان در تهران

انواع وال پست

فرم قرار گیری وال پست به صورت یک تیرک افقی و ستون عمودی, به منظور درگیری دیوار با اسکلت ساختمان برای ایجاد استحکام و مقاومت بیشتر است. در ادامه اشاره کوتاهی به انواع وال پست خواهیم داشت:

  • عمودی: از این نوع برای دیوارهایی که طول بیش از 5 متر دارند استفاده می شود, به عبارت دیگر برای دیوارهایی که طول آن ها بیش از 40 برابر ضخامتشان است از این نوع استفاده می شود.
  • افقی: از وال پست افقی برای اتصال مدل عمودی به فریم اصلی ساختمان استفاده می شود, همچنین برای دیوارهایی با طول 3 الی 3.5 متر یا به عبارتی دیوارهایی که طولشان بیش از 30 برابر ضخامتشان است, از نوع افقی استفاده می کنند.

انواع نصب فرآیند مقاوم سازی ساختمانی

با توجه به آن که مصالح بکار رفته در ساختمان های مختلف متفاوت است, نصب وال پست انواع مختلفی دارد که در ادامه آن ها را معرفی خواهیم کرد:

اجرای فرآیند مقاوم سازی در اسکلت فلزی

برای نصب و اجرای وال پست در اسکلت فلزی, باید عملیات جوشکاری برای تیرچه های افقی و ستون های عمودی انجام شود. نصب و اجرای فرآیند در اسکلت فلزی ساده است و پس از اعمال شدن سایر مصالح ساختمانی قابل اجرا است.

اجرای فرآیند مقاوم سازی در اسکلت بتنی

برای مقاوم سازی اسکلت های بتنی ابتدا باید محل قرار گرفتن وال پست ها مشخص شود. سپس ورق های فلزی را روی سقف و دیوار و کف سازه نصب می کنند تا متریال به خوبی بر روی آن نصب شود.

در این روش نصب باید دقت شود که هیچ فاصله ای نباید بین ورق های فلزی و دیوار وجود داشته باشد. این نکته بسیار مهمی است که باید حتما در نظر گرفته شود.

برای پر کردن فاصله دیوار باید دو دیوار مجزا را با بست به یکدیگر متصل کرد و به ازای هر دو ردیف یک بست نیاز است.

اجرای فرآیند مقاوم سازی در بلوک

برای مقاوم سازی بلوک های سبک, از وال پست های فلزی استفاده می شود که نیاز به نصب دقیق ورقه های اتصال در نواحی سقف و کف دارند. در واقع ابتدا باید محل نصب دقیق مشخص شود, سپس فرآیند مقاوم سازی انجام شود.

نکاتی که هنگام اجرای مقاوم سازی باید رعایت شوند!

همانطور که گفتیم, اجرای فرآیند مقاوم سازی ساختمان به نظر صلاح دید مهندس ساختمان بستگی دارد. در ادامه برخی از نکات مهم فرآیند مقاوم سازی را یادآور خواهیم شد:

  • هیچ گاه کمیت را فدای کیفیت نکنید. شاید اجرای وال پست هزینه ها را افزایش دهد اما مقاوم کردن ساختمان و جلوگیری از تخریب کامل آن بهتر است. هیچ گاه برای کم شدن هزینه ها از متریال بی کیفیت استفاده نکنید.
  • گاهی دیده می شود که بجای استفاه از میلگرد در عملیات جوشکاری از نبشی استفاده می کنند که این کار از مقاومت دیوار کم می کند.
  • اگر تیرک های افقی و ستون عمودی پشت سر هم به درستی نصب نشده باشند, دیوارها فقط از یک طرف مقاوم می شوند.
  • نصب وال پست نیاز به متخصص با تجربه دارد, اگر نصب و اجرای این فرآیند به درستی و بر طبق اصول انجام نشود عواقب بدی برای ساکنین خواهد داشت. پس در هنگام اجرا و نصب آن حتما از یک شخص با تجربه کمک بگیرید.

سخن آخر

اگرچه استفاده از وال پست هنوز در ایران رایج نشده است اما برخی از مهندسان به روز و متعد به اصول مهندسی از این روش برای مقاوم سازی ساختمان هایشان استفاده کرده اند.

فراموش نکنید که برای اجرای فرآیند مقاوم سازی ساختمان ها و نتیجه گرفتن از آن باید از نصاب متخصص و با تجربه کمک بگیرید.

 

0/5 (0 Reviews)