هر آنچه درباره طراحی داخلی کافی شاپ باید بدانید
03
ژانویه

هر آنچه درباره طراحی داخلی کافی شاپ باید بدانید

طراحی داخلی کافی شاپ ها یکی از سود آور ترین گزینه ها برای راه اندازی کسب و کار است. این روزها بسیاری از مردم کافی شاپ ها را برای دورهمی ها و تولد هایشان انتخاب می کنند. به همین دلیل کافه ها جزء مکان های فرهنگی و اجتماعی به شمار می آیند که این موضوع باعث شده این کار جزء پر سودترین کارها به حساب بیاید. همان طور که می دانید جذب مشتری در این کار بسیار مهم است و رقابت همکاران در این زمینه باعث شده که کیفیت غذا, تنها عامل رضایت مشتری نباشد. بلکه دکوراسیون کافه یا رستوران شما تاثیر بسزایی در جذب مشتری داشته باشد. در ادامه قصد داریم بیشتر با طراحی داخلی کافی شاپ آشنا شویم.

طراحی داخلی متناسب با کافه ها انواع مختلفی دارد. انواع دیزاین کافه ها شامل:

  • مدرن
  • کلاسیک
  • سنتی – ایرانی

است.

تاریخچه کافی شاپ ها

کافی شاپ ترجمه کلمه فرانسوی کافه است که برای اولین بار در سال 1600 میلادی در فرانسه شکل گرفته که محل تجمع هنرمندان و شاعران بوده است.

تاریخچه کافی شاپ ها در ایران به قهوه خانه های قدیمی برمی گردد که از زمان صفویه رونق یافته و امروزه در ایران مکانی برای همنشینی های طولانی دوستانه و یا گاها قرار های کاری است.

عوامل موثر در طراحی داخلی کافی شاپ

در ادامه به مواردی پرداخته می شود که با عنایت به آن ها می توانید به راحتی طراحی داخلی کافی شاپ خودتان را انجام دهید:

برنامه ریزی قبل از  طراحی داخلی کافی شاپ

قبل از راه اندازی کافه تان باید خودتان را جای مشتری قرار دهید و از دید او به مشکلات ممکن نگاه کنید و با توجه به مساحت و ارتفاع و میزان نور طبیعی و شکل هندسی محیط بهترین طراحی داخلی کافی شاپ را انتخاب و اجرا کنید.

به عنوان مثال راهرو باید به اندازه ای عریض باشد که کافی من ها به راحتی در آن رفت آمد داشته باشند. اما در عین حال عریض بودن بیش از حد آن باعث از بین رفتن جنبه زیبایی شناسی اش می شود.

یا اگر در نزدیکی یک دانشگاه کافه ای را افتتاح کردید, بهتر است پریز برق زیادی قرار دهید. چون اکثر دانشجوها برای استراحت به کافه می آیند و معمولا خواهان شارژ کردن لوازم الکترونیکی خود هستند.

انتخاب مدل و طراحی آشپزخانه

در طراحی داخلی کافی شاپ, این قسمت از فضا را باید به خوبی بررسی کنید و به عنوان مثال آشپزخانه را باید در دورترین ناحیه نسبت به سرویس بهداشتی قرار دهید.

انوع پلان آشپزخانه در طراحی داخلی کافی شاپ

  • پلان خط مونتاژی: این طراحی به این صورت است که سه ایستگاه موازی برای پخت و پز و تزئین و شست و شو در نظر گرفته می شود.
  • پلان جزیره ای: در این طراحی همه وسایل پخت و پز نظیر گاز, در وسط و بقیه در کنار قرار دارند.
  • پلان منطقه ای: در این طراحی هر ایستگا ه مانند شست و شو و یا پخت و پز, یک بخش جداگانه محسوب می شود.

نمای داخلی

این مورد بسته به نوع کاربری تم های مختلف را در نظر می گیرد.

کافه های بیرون بر : در این مدل کافه ها بیشتر تمرکز طراحی داخلی روی صف های انتظار است. مثلا بنر بزرگی از لیست غذاها و قیمت ها تهیه کنید و در محل برگزاری صف نصب کنید که ضمن ایستادن در صف سرویس خود را انتخاب کنند. البته نگران تغییر قیمت ها نباشید با کمی خلاقیت این مساله حل می شود. برای مثال می توانید از برد های آهنربایی برای این کار استفاده کنید.

کافه های پاتوقی: این کافه ها فضای بیشتری برای نشستن دارند و چون مشتری مدت زمان زیادی در آن جا حضور دارد, باید تمرکز طراحی داخلی کافی شاپ بیشتر روی رنگ ها باشد.

علاوه بر ساختن فضای راحت و صمیمی, شلوغ جلوه نکند و یا برعکس حوصله سر بر نباشد.

کافه های قدیمی: این کافه ها نورپردازی گرمی دارند و فضای آرام و نوستالژیکی را می سازند. استفاده از دیوار های آجری و کتابخانه های بلند به زیبایی آن ها می افزاید. این کافه ها همچنین طرفداران بسیاری دارند.

سخن آخر

به طور کلی باید برای طراحی داخلی کافی شاپ مخاطبان را در نظر گرفت. یک مشتری راضی می تواند با معرفی شما به آشنایان خود, تعداد مشتری های شما را افزایش دهد.

 

 

برای دریافت مشاروه و راهنمایی از متخصصان مجموعه آواک, می توانید با شماره های درج شده در سایت تماس بگیرید. 

 

 

 

 

 

 

0/5 (0 Reviews)