فهرست بستن

طراحی دكوراسيون داخلی

طراحی دكوراسيون داخلی

براي طراحي دكوراسيون داخلي بايد تمام اطلاعات را از كارفرما درباره ملك گرفت. اطلاعاتي مثل: ابعاد و اندازه­ فضاها، ميزان و درصد نورگيري فضاها، تعيين موقعيت­هاي ديوار به ديوار.

در دكوراسيون داخلي بهتر است كوسن­ها را يكجا روي هم نگذاريد. كوسن­هاي روي هم قرار گرفته باعث دلگيري فضاهاي خانه مي­شود. بهتر است داخل كمدها چراغ نصب شود تا روشنايي آن باعث جذاب شدن دكور اتاق­ها و فضاي پذيرايي شود. در طراحي دكوراسيون داخلي استفاده از گلدان­هاي بزرگ در فضاي خالي خانه مي­تواند بسيار مؤثر باشد. استفاده از كاغذ ديواري در دكوراسيون داخلي خانه ممنوع مي­باشد چرا كه خانه­ها را كوچك­تر از حد نشان مي­دهند. طاقچه­هاي خانه پر نشوند و  حتي مي­توان آن را خالي نگه­داشت.

دكوراسيون داخلي آپارتمان كوچك

سالهاست كه ديگر خبري از خانه­هاي حياط­­دار و باز نيست و با افزايش جمعيت و صنعتي شدن شهرها استفاده از آپارتمان رو به گسترش است. طراحي يك دكوراسيون داخلي آپارتمان كوچك دغدغه­ي افراد بخصوص تازه عروس­ها مي­باشند. براي داشتن يك دكوراسيون داخلي آپارتمان كوچك احتياج به نورپردازي به شدت توصيه مي­شود. نورپردازي مي­تواند به اصول بزرگنمايي كمك كند.

استفاده از نورهاي طبيعي در خانه مي­تواند آنها را بزرگ­تر نشان دهد اما اگر منزل داراي نور طبيعي نيست مي­توان از نورهاي مصنوعي استفاده كرد. استفاده از مبلمان راحتي در دكوراسيون آپارتمان كوچك مي­تواند يكي ديگر از نكات باشد. استفاده از مبل­هاي استيل يا سلطنتي در آپارتمان­هاي كوچك چندان خوشايند نيست. بهتر است در دكوراسيون داخلي آپارتمان كوچك از مبلمان راحتي، نيم ست، تاشو و ال شكل استفاده كرد. بهتر است تمام پذيرايي و اتاق­ها فرش نشود و از فرش­هاي كوچك براي پوشش بالايي استفاده كرد.

دكوراسيون داخلي مغازه

دكوراسيون داخلي مغازه بسيار مهم و حساس است چرا كه روزانه افراد زيادي براي خريد به آن مكان مراجعه مي­كنند و يك دكوراسيون نامناسب ممكن است مشتري را از مراجعه به دفعات زياد باز دارد. از شلوغ شدن ويترين­ها و قفسه­ها جلوگيري شود چرا كه مشتري را در انتخاب جنس سردرگم مي­كند. نورپردازي در تمامي سبك­هاي دكوراسيون از اهميت ويژه­اي برخوردار است.

با نورپردازي­هايي كه روي اجناس ايجاد مي­شود مي­توان توجه مشتري را به محصول جلب كرد و او را براي خريد تشويق كرد. نورپردازي بخصوص در بخش ويترين مغازه بسيار اهميت دارد. ميز و صندلي­هاي داخل نبايد زياد جاگير باشد و متناسب با دكور يك مغازه انتخاب شود. مشتري پس از ورود به مغازه توجهش به ديوارپوش­ها و كفپوش­ها جلب مي­شود. نحوه انتخاب ديوارپوش و كف­پوش براي يك مغازه متفاوت از خانه مي­باشد. بايد در رنگبندي ديوار پوش و كفپوش دقت كرد.

دكوراسيون داخلي پذيرايي خانه

دكوراسيون داخلي پذيرايي خانه بسيار مهم است. چرا كه معمولا افراد خانواده­ و مهمان­ها در آن قسمت حضور دارند و قسمتي خانوادگي مي­باشد. بهتر است رنگ مبلي استفاده كرد كه بعد از مدتي براي چشم خسته كننده نباشد. رنگ­هاي فانتزي مثل بنفش، آبي فيروزه­اي، كرم، سفيد و زرشكي در دراز مدت از چشم نمي­افتد. اگر مي­خواهيد يك دكوراسيون لاكچري و لوكس داشته باشيد بايد سراغ مبل­هاي استيل برويد.

تركيب پارچه و چوب در مبلمان استيل بسيار فاخر است و به پذيرايي شما اصالت مي­بخشد. استفاده از تابلوها، نقاشي­ها، كوسن­هاي متنوع مي­تواند پاسخگوي دكور پذيرايي باشد اما داشتن يك روميزي دست دوز مي­تواند فضاي پذيرايي را تكميل كند. بهتر است در دكوراسيون داخلي پذيراي خانه از وسايل و سبكي به­روز استفاده شود.

دكوراسيون داخلي مدرن

دكوراسيون داخلي مدرن، دكوراسيوني است كه از اجزاي ساده و بدون ريخت و پاش و تجملات است و حالت فضاي بازي دارد. استفاده از مبل­هاي استيل و طرح­دار در دكوراسيون داخلي مدرن ممنوع مي­باشد. در دكوراسيون داخلي مدرن از مبل­هاي يكدست و تك رنگ بدون طرح استفاده مي­شود. استفاده از رنگ­ها و بافت­ها در دكوراسيون داخلي مدرن بسيار اهميت دارند.

تنها فقط با تغيير رنگ نمي­توان به فضا يك بافت ايجاد كرد. مي­توان با انتخاب يك روميزي پشمي و قراردادن يك گلدان طلايي به فضا عمق بخشيد. در دكوراسيون مدرن نيازي نيست تمام ديوارها رنگ يكسان داشته باشند. اما استفاده از كاغذ ديواري­هاي پر از زرق و برق براي دكوراسيون مدرن توصيه نمي­شود. استفاده از كفپوش­ها با طرح­هاي شلوغ نيز مي­تواند باعث خستگي چشم شود. نورپردازي با نورشمع نيز در دكوراسيون داخلي مدرن استفاده ميشود.

دكوراسيون داخلي اتاق خواب

در دكوراسيون داخلي اتاق خواب از فرش­هاي روشن استفاده مي­شود. اهميت به نورپردازي ديوارها در دكوراسيون داخلي اتاق خواب بسيار اهميت دارد. منابع نور نقطه­اي و استفاده از نورپردازي­هاي مخفي در سقف كاذب مي­تواند يك فضاي آرامبخش براي اتاق خواب ايجاد كند. گاهي افراد مايل هستند فضاي خواب تاريك و كم نورتري را داشته باشند. اما با تعيين اين نورهاي مناسب براي هر قسمت مي­توان نورهاي شديد آفتاب را كمتر و ازنورهاي مصنوعي استفاده كرد.

استفاده از سرتختي مناسب نيز مي­تواند دكوراسيون اتاق خواب را از حالت معمولي بيرون آورده و اتاق خواب را متفاوت­تر جلوه كند. استفاده از سرتختي با جنس پارچه­هاي فاخر چون مخمل و چرم مي­تواند بسيار جذاب باشد. لوسترهاي پر زرق و برق نيز در ايجاد يك فضاي شاد مؤثر باشد و لوكس بودن را به رخ بكشد. البته مبلمان­هاي پر زرق و برق هم در فضاي اتاق خواب كمك كننده ميباشد.

دكوراسيون داخلي خانه

در دكوراسيون داخلي خانه، بايد تناسب رعايت شود. مثلا تناسب مبل با كف پاركت يا فرش­­ها رعايت شود.

2- تعادل و اصل موازنه: تقارن يكي از راه­هاي زيباسازي مي­باشد. اگر دو تابلو با هم موازنه باشند بسيار زيباتر نمود پيدا مي­كند تا اينكه يك تابلو روي ديوار ديده شود. تعادل در دكوراسيون داخلي خانه مي­تواند به دو صورت تعادل متقارن و تعادل نامتقارن باشد. در تعادل نامتقارن يك بي­نظمي خوشايند رعايت مي­شود. مثلا اندازه درختان نامتقارن هستند اما زيبايي خود را حفظ مي­كنند.

بهرحال تعادل متقارن در دكوراسيون داخلي خانه نمود بهتري دارد. گاهي ريتم و آهنگ در دكوراسيون داخلي خانه رعايت مي­شود. مثلا در قرار گرفتن اشيا يك سير صعودي مي­دهند يا سيرنزولي رعايت مي­شود. يا اينكه رنگي به تدريج رو به كم رنگ­تر شدن ميرود. ساختمان بايد نسبت به آسيب­هاي خارجي نيز مقاوم باشد.

سبك­هاي دكوراسيون داخلي

براي انجام كوراسيون داخلي خانه، مغازه، اداره، پذيرايي و حتي اتاق خواب كودك سبك­هاي متفاوتي وجود دارد:

سبك دكوراسيون مدرن، سبك دكوراسيون سنتي، سبك دكوراسيون لوكس، سبك دكوراسيون مينيمال، سبك دكوراسيون صنعتي، سبك دكوراسيون مدرن قرن بيستم، سبك دكوراسيون اسكانديناوي، سبك دكوراسيون سنتي غربي، سبك دكوراسيون سنتي خاورميانه، سبك دكوراسيون انتقالي، سبك دكوراسيون فرانسوي، سبك دكوراسيون شرق دور، سبك دكوراسيون روستيك، سبك دكوراسيون شب شيك، سبك دكوراسيون ساحلي، سبك دكوراسيون ايران باستان

سبك شناسي در دكوراسيون داخلي

سبك­شناسي در دكوراسيون داخلي در ايران 24 مورد سبك دكوراسيون داخلي مي­باشد. آموزش سبك­شناسي در دكوراسيون داخلي رشته معماري بسيار محدود و ناكافي مي­باشد و نمي­توان پاسخگوي يك طراح و معمار براي انجام يك طراحي دكوراسيون داخلي باشد. شناخت بهتر سبك شناسي در دكوراسيون داخلي مي­تواند نشان­دهنده­ي فرهنگ هر كشور باشد. شناخت بهتر سبك­شناسي در دكوراسيون داخلي باعث به وجود آمدن ايده­هاي خلاقانه از سبكي جديد يا سبك­هاي تلفيقي باشد.

دكوراسيون داخلي آشپزخانه

اين روزها ديگر همه وسايل را داخل كابينت­ها قرار نمي­دهند و از جلوي چشم برنمي­دارند. يكي از كارهاي تزئيني دكوراسيون داخلي آشپزخانه آويزان كردن تابه­ها مي­باشد. البته توجه شود كه تابه­ها درب و داغان نباشد. استفاده ازتكنيك­هاي قرار دادن وسايل به صورت افقي باعث عريض­تر نشان دادن آشپزخانه و در نهايت بزرگ نشان داده فضاي آشپزخانه مي­باشد.

اگر سقف آشپزخانه خيلي كوتاه است مي­توان با قراردادن و آويزان كردن وسايل آشپزخانه يك حالت عمودي ايجاد كرد و باعث بلندتر ديده شدن سقف آشپزخانه شد. نوع و جنس كفپوش آشپزخانه بهتر است از جنس كابينت­ها باشد و يك هماهنگي زيبايي را ايجاد كنند. استفاده از رنگ ديوار پوش با كابينت­ها و ساير وسايل مي­تواند يك تناسب و تركيبي خوب را ايجاد كند. ديوار مي­تواند در ايجاد يك دكوراسيون متنوع مفيد باشد و با تغيير رنگ ديوار رنگ تمام اجزاي دكوراسيون را نيز تغيير مي­دهند.

5/5 (1 Review)

نظری دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

مشاوره حضوری رایگان

این را به اشتراک بگذارید

کپی لینک در کلیپ بورد

کپی