همه چیز درباره دکوراسیون داخلی سازگار با محیط زیست
28
دسامبر

همه چیز درباره دکوراسیون داخلی سازگار با محیط زیست

افزایش ساخت و ساز و صنعتی شدن روز افزون دنیا, آسیب های جدی از جمله گرمایش زمین, به میحط زیست وارد کرده است. این موضوع باعث شد تا علاقه مندان به محیط زیست به فکر ایجاد تغییراتی باشند که جایگزین روند فعلی شود که حداقل آسیب را به طبیعت وارد کند. موضوع مورد بحث ما در حوزه ساخت و ساز و دکوراسیون است و می خواهیم به مسئله دکوراسیون داخلی سازگار با محیط زیست بپردازیم و با آن آشنا شویم. در ادامه همراه ما باشید:

آشنایی  با دکوراسیون داخلی سازگار با محیط زیست

باید بیش از 90 درصد دکوراسیون داخلی سازگار با محیط زیست که به آن طراحی پایدار نیز می گویند, از طبیعت الهام گرفته شده باشد.

شاید به این موضوع توجه نکرده باشید که بیش از 90 درصد وسایل و تجهیزات یک منزل, از مواد شیمیایی و مخرب تهیه می شوند که تولید همین وسایل موجب آسیب به محیط زیست می شود.

اگر می خواهید به طبیعت, این سرمایه زندگی و همگانی احترام بگذارید, باید از استفاده بسیاری از لوازمی که هم اکنون در اطرافتان هست, دست بکشید.

به دلیل آن که این طراحی از دل طبیعت الهام گرفته است, زندگی در آن حس آرامش فوق العاده ای را به شما القا می کند.

تجربه افرادی که از این سبک برای منزل خود استفاده کرده اند نشان می دهد که, این سبک دکوراسیون تاثیرات بسیاری بر زندگی آن ها گذاشته و سبب آرامش و امنیت خاطر آن ها شده است.

بیشتر بخوانید: همه چیز درباره بازسازی و دکوراسیون داخلی

نکات مهم در دکوراسیون داخلی سازگار با محیط زیست

برای داشتن یک خانه به شکل طبیعت, باید نکاتی را رعایت کنید که در ادامه به شما آموزش خواهیم داد:

استفاده از گیاهان

وقتی نام طبیعت به میان می آید, ابتدا اولین چیزی که در ذهن شکل می گیرد, تصویری از گیاهان و جنگل است. برای تداعی کردن این حس در خانه باید تعداد زیادی گل و گیاه برای خانه تهیه کنید.

بهتر است گیاهانی را انتخاب کنید که قابلیت رشد در محیط خانه را داشته باشند.

وجود گیاهان به انسان حس زندگی و آرامش را القا می کند, علاوه بر این هوای خانه را از آلودگی تصفیه می کند.

استفاده از نور طبیعی

برای آن که دکوراسیون داخلی سازگار با محیط زیست باشد, باید طوری طراحی شود که در طول روز نور طبیعی داخل خانه را روشن کند و نیازی به استفاده از چراغ نباشد. در نتیجه هم هزینه های برق شما کاهش پیدا می کند و هم در مصرف انرژی صرفه جویی می شود.

می توان از پنجره های بزرگ سرتاسری استفاده کرد و یا در قسمتی از خانه پنجره های نورگیر قرار داد تا زیر آن هم به گلخانه کوچکی تبدیل شود. پنجره نورگیر را معمولا در قسمتی قرار می دهند که بیشترین نور وارد محیط خانه شود.

علاوه بر ایجاد روشنایی و سازگاری با محیط زیست, نور طبیعی می تواند میکروب ها و آلودگی های موجود در خانه را از بین ببرد.

کف پوش مناسب با محیط زیست

کف پوش ها یکی از مهم ترین جلوه های بصری هر خانه ای به حساب می آیند. مناسب ترین کف پوش ها در دکوراسیون داخلی سازگار با محیط زیست, کف پوش های سنگی و یا چوبی هستند. مواد سازنده این کف پوش ها طبیعی است و برای ساخته شدن از هیچ ماده شیمیایی استفاده نشده است. درحالیکه کف پوش های مصنوعی از ترکیب چندین مواد شیمیایی ساخته می شوند.

همچنین زمانی که نور مستقیم خورشید بر این کف پوش ها تابیده می شود مواد شیمیایی در فضا پخش شده و توسط انسان استنشاق می شود. در نتیجه علاوه بر آسیب به طبیعت, استفاده از کف پوش های غیر طبیعی برای سلامتی انسان نیز مضر است.

انواع کوسن و رومبلی

احتمالا می دانید که درون همه کوسن هایی که تهیه می کنید, از پشم شیشه پر شده است. پشم شیشه برای سلامتی انسان خطرناک است و می تواند گرد و خاک و انواع آلودگی را به خود جذب کند, در نتیجه هنگام استفاده باعث ایجاد آلرژی یا سایر بیماری ها در افراد خانواده می شود. پس چه چیزی را باید جایگزین آن کنیم؟

برای آن که کوسن هایی مطابق با دکوراسیون داخلی سازگار با محیط زیست داشته باشید, کوسن هایی تهیه کنید که پارچه استفاده شده از الیاف طبیعی باشد و درون آن با پشم های طبیعی پر شده باشد.

نقش مبلمان در دکوراسیون داخلی سازگار با محیط زیست

برای انتخاب مبلمانی که با محیط زیست سازگاری داشته باشد باید از مبلمان ساخته شده از چوب طبیعی با پارچه هایی از جنس الیاف استفاده کنید.

سیستم روشنایی

در طول روز که نور طبیعی محیط داخل خانه را روشن می کند نیازی به سیستم روشنایی نیست. اما برای شب که نیاز به سیستم روشنایی است باید از چراغ های کم مصرف در سیستم روشنایی استفاده کنید.

 

نتیجه گیری

به طور کلی برای داشتن یک زندگی متناسب با محیط زیست باید اغلب وسایل و دکوراسیون از جنس چوب و سنگ باشد. تنها این دو ماده طبیعی هستند. هر چیز غیر از این دو مصنوعی بوده و به طبیعت آسیب می رساند.

0/5 (0 Reviews)