تفاوت سقف کاذب با کناف چیست؟
13
دسامبر

تفاوت های سقف کاذب با سقف کناف چیست؟

در مقاله های گذشته درباره سقف کاذب و سقف کناف صحبت کردیم و هر دو را به طور کامل معرفی کردیم. در این مقاله قصد داریم تفاوت های سقف کاذب با سقف کناف را بررسی کنیم و درباره آن صحبت کنیم. در ادامه همراه ما باشید:

تفاوت های سقف کاذب با سقف کناف

برای اکثر افرادی که قصد انجام بازسازی و دکوراسیون داخلی خانه یا محل کارشان را دارند, این سوال پیش می آید که تفاوت بین این دو در چیست؟

به طور کلی می توان گفت که سقف کناف نوعی سقف کاذب است. تفاوت این دو در مدل نصب, هزینه, نحوه اجرا و … است. در ادامه مشخصات فنی این دو را با یکدیگر مقایسه خواهیم کرد.

تفاوت در وزن

از مهم ترین تفاوت های سقف کاذب با سقف کناف وزن این دو متریال است. برای مثال برای پوشاندن هر مترمکعب از سقف, تقریبا 13 کیلوگرم کناف نیاز است در حالیکه برای همین میزان پوشش,تقریبا به 40 کیلوگرم سقف کاذب نیاز داریم.

درنتیجه سقف کناف به دلیل سبک بودن طرفداران بیشتری دارد و بیشتر از سقف کاذب مورد توجه سازندگان قرار دارد.

تفاوت در میزان مقاومت

از دیگر تفاوت های سقف کاذب با سقف کناف می توان به میزان مقاومت این دو سقف اشاره کرد. می توان گفت که مقایسه مقاومت این دو سقف کار درستی نیست, چرا که آزمایش های انجام شده نشان می دهد که میزان مقاومت سقف های کنافی تقریبا 14 برابر سقف کاذب است, درنتیجه سقف های کنافی برای مناطقی که زلزله خیر است گزینه مناسب تری است.

برای نصب سقف کناف نیازی به جوشکاری نیست, اما سقف کاذب برای نصب نیاز به جوشکاری دارد.

تفاوت در زمان اجرای پروژه

مدت زمانی که برای نصب سقف کناف برای یک سقف 40 متری نیاز است تقریبا یک هفته است. مدت زمان نیاز اجرای سقف کاذب برای همین متراژ نزدیک به 10 روز است.

 تفاوت در هزینه ها

یکی دیگر از تفاوت های این سقف, تفاوت در هزینه های این دو سقف است. هزینه خود متریال ها تقریبا فرق چندانی با هم ندارد, اما برای نصب و اجرای سقف کاذب هزینه های جانبی دیگری نیز نیاز است که در نتیجه هزینه اجرای سقف کاذب را افزایش می دهد.

تفاوت در ایجاد بار مرده

همانطور که گفتیم وزن سقف کناف کمتر از سقف کاذب است. درنتیجه استفاده از سقف کناف به کاهش بار مرده ساختمان بسیار کمک می کند.

تفاوت در تعمیر

از مهمترین تفاوت های این دو سقف می توان به قابلیت تعمیر این دو سقف اشاره کرد. هر متریالی پس از مدتی نیاز به تعمیر و یا تعویض دارد, از آنجا که سقف های کاذب جوشکاری می شوند, انجام تعمیرات کمی دشوار است. اما به دلیل نصب راحت سقف های کنافی, به راحتی می توان آن ها را تعمیر و یا حتی تعویض کرد.

نیاز به نیروی متخصص

از دیگر تفاوت های سقف کاذب با سقف کناف, نیاز به نیروی متخصص برای نصب آن ها است. سقف کاذب به دلیل جوشکاری و گچ کاری نیازمند افراد بیشتری برای اجرای پروژه دارد و همین افراد بیشتر باعث بالا رفتن هزینه ها می شود.

اما برای نصب سقف های کنافی نیروهای کمتری نیاز است. توجه داشته باید که سقف های کنافی باید حتما توسط متخصص نصب شوند, اگر نصب این سقف ها به درستی انجام نشود ممکن است ترک بخورند و یا حتی آوار شوند. بنابراین برای نصب سقف کنافی حتما از یک متخصص با تجربه درخواست نصب کنید.

تفاوت در کیفیت

اگر تمامی روند نصب درست و اصولی انجام شود و ضوابت لازم رعایت شود کیفیت سقف های کنافی بیشتر است.

سقف های کاذب نیز اگر به درستی نصب شوند دارای کیفیت خوبی هستند, اما اگر نصب آن ها توسط غیر متخصصین انجام شود و ضوابط لازم رعایت نشود, به دلیل وزن بالایی که دارند ممکن است جدا شده و آوار شود.

اما به طور کلی از تفاوت های سقف کاذب با سقف کناف می توان به کیفیت بالای سقف کنافی اشاره کرد. همچنین سقف های کنافی قابلیت نورپردازی دارند که این قابلیت یک مزیت برای کناف ها به حساب می آید.

 

0/5 (0 Reviews)